A legtöbb családnak a ház a legértékesebb vagyontárgya és a további értékes tárgyainkat is igyekszünk a házunk köré épített kerítéssel óvni vagy konkrétan a házunkba bezárni.
Ez egy gyűjtőcikk, amelyet szakértőkkel való konzultációk után tovább bővíthetek. Összegyűjtöttem a jelenleg alkalmazható biztonsági megoldásokat és eszközöket, amelyek segítenek megóvni a saját és családunk testi épségét, illetve a vagyontárgyainkat.
Az első védvonal: a telekhatár
Ez az első akadály rögtön a telekhatárodon fogadja a rossz szándékkal érkezett embereket. Itt családi ház esetében a kerítésedre, társasházi lakás esetén a lépcsőház bejárati ajtajára kell gondolni.
Mit lehet a kerítésből kihozni? A kerítés legyen legalább 150 cm magas és lehetőleg ne a legolcsóbb drótkerítést válassz. Nem egy 3 méteres betonfalat kell építeni szögesdróttal a tetején, csak egyszerűen törekedni kell rá, hogy ne legyen könnyen átléphető vagy kidönthető/kivágható a kerítésed. Ezeket a kritériumokat a legtöbb ház körüli kerítés teljesíti.
A gyenge pont: az automata kapu. Oké, tételezzük fel, hogy egész jó kis kerítésed van. De valahogy Te is be tudsz jutni a telkedre, így egy újabb gyengepontot kell megvizsgálnunk, ami nem más, mint a kapu. A régebbi típusú elektromos kapukat elég könnyen, egy kereskedelmi forgalomban kapható eszközzel szépen ki tudják nyitni. Egyszerűen mikor kinyitod a kapudat, egy eszközzel lemásolják az általa kibocsátott jelet, majd a legközelebbi visszatérésükkor gombnyomásra nyitják a kapudat a betörők.
Hogyan nehezítsd meg a betörők dolgát az automata kapunál és garázskapunál? Amit én alkalmazok, az egy modernebb, ugrókódos távirányító és ehhez tartozó kapunyitó rendszer, illetve be van kötve egy lámpa is, ami villog, mikor nyílik vagy záródik a kapu. Sőt, amíg nyitva van is folyamatosan világít. Ja és a legfontosabb: ne hagyd nyitva a kapudat. Ha feledékeny vagy, akkor be lehet programozni, hogy X másodperc után zárjon vissza magától.
A második védvonal: kültéri biztonsági rendszerek
Kültéri biztonsági rendszereket meghallva szinte mindenki elsősorban a kamerarendszerre gondol. De ezen kívül még lehet elrettentő ereje egy jól látható helyre elhelyezett kültéri szirénának (a riasztó rendszer része), illetve a kültéri mozgásérzékelőkkel is tovább növelhetjük a biztonságot.
Nem hagyhatom ki a legősibb kültéri „biztonsági rendszert” sem: a kutyádat.
A kamera
Rengeteg kamerarendszer kapható kereskedelmi forgalomban és most segítek kicsit eligazodni. Az általam megkérdezett biztonsági rendszer telepítők mind ugyanazt a két márkát szereli be: a Hikvisiont és a Dahuát. A net mindenféle okos, wifis eszközökkel van tele, amelyekből havonta mutatnak be valami újabb és újabb kamerát.
Privát véleményem: Nem vagyok biztonsági szakértő, de az informatikában és a kiberbiztonságban már sokkal inkább jártas vagyok. Én magamnak biztosan nem telepítenék se wifis eszközt, se noname okos kütyü gyártó termékeit, se olyat, ami SD kártyával üzemel.
Ahhoz, hogy megértsd, hogy miért mondom ez, nézzük meg, hogyan működik egy kamerarendszer klasszikus esetben: Felteszed a kamerát a falra, ebbe a fal felől nem látható módon vagy kötődobozban bedugsz egy (IP kamera esetén) Ethernet kábelt. Ezt úgy képzeld el, mint egy mennyezeti led lámpát, ott se látod hol jön a vezeték a lámpáig. Ha látnád, el lehetne vágni egyszerűen, ami nem szerencsés egy biztonsági rendszer esetén. Ennek a kábelnek a másik vége egy eldugott helyen ott van valahol a házadban és belemegy egy vevőegységbe (PoE Switch, majd NVR). De ebből elég annyit értened, hogy ide futnak össze az összes elhelyezett kamerából a kábelek és ez a bizonyos NVR nevű doboz egy erre a célra kitalált HDD meghajtóra veszi fel a kamerák által rögzített képet. Ehhez hozzáköthetsz külső monitort, meg egeret, nézegetheted mi történik élőben vagy vissza is nézheted. Ez így egy elég zárt és kényelmetlen rendszer, de cserébe biztonságos.
Ha kényelemsebbé akarod tenni (jól védett otthoni hálózat esetén), akkor ezt a vevőegységet összekötöd a routereddel és máris eléred a kameraképeket mobilappból, bárhonnan a világon.
Tehát a privát véleményem magyarázata ezeknek a tudatában: azért ne SD kártyás kamerát vegyél, mert abból kiszedik az SD kártyát és elviszik = oda a felvétel. Azért ne noname gyártós wifis kamerákat vegyél, mert nem tudhatod, milyen biztonsági rések vannak szoftveresen. Ahogy összekötöd a kamerádat az internettel, máris kész a komolyabb betörőknek tervezett Netflix műsorod. Élőben nézhetik, mit csinálsz otthon vagy a kertben.
Milyen kamerát válassz? Ezen én is sokat gondolkoztam, hiszen a pár ezer forintostól a 2-300 ezresig elég nagy a szórás. Egy középkategóriás mellett döntöttem, azt hiszem 4 MP felbontású. Ilyen középmezőnnyel annyira nem lőhetsz mellé. Ha köd van vagy valamilyen komolyabb fénnyel zavarják, akkor úgyse lát szinte semmit az 5 ezres és a 200 ezres kamera se. Ne várj mozi minőséget egyiktől se, bármit is írt rá a gyártó.
A kamerarendszer tervezését és telepítését végeztesd szakemberrel, aki a terepviszonyokhoz, távolságokhoz és az igényeidhez alkalmazkodva ki tudja választani Neked az optimális eszközöket és megtervezi a rendszeredet.
PRO TIPP: Ha építkezel és már állnak a falak, még a villanyszerelő érkezése előtt egyeztess biztonsági szakemberrel. Mérje fel a terepet és mondja meg pontosan, hogy hová kell tenni a riasztófejeknek és kameráknak a kiállásokat, illetve hol lesznek a központok elhelyezve. A villanyszerelővel bizniszeld le, hogy mindenhova tegyen be legalább védőcsövet, vagy húzza is bele az UTP kábelt a kameráknak, illetve a riasztó fejeinek a riasztókábelt.
A harmadik védvonal: nyílászárók
Egy nyitva hagyott földszinti ablak kiváló behatolási pont. A bukó állásban hagyott ablak is elvileg kiakasztható és teljesen kinyitható néhány mozdulattal, kívülről.
Ha nem hagytál nyitva egy ablakot sem, akkor a 3 pont amin elvérezhet a biztonság:
- Terasz. Ezt elég sokan nyitva felejtik. Sose értettem, hogy lehet nyitva felejteni, aztán kertes házba költöztünk és nyáron állandóan ki-be járkáltunk a gyerekekkel a terasznál, a bejáratnál és a garázskapun is. Nem egy esetben maradt nyitva éjszakára hol az egyik, hol a másik. Azóta van egy esti rutin, mikor végignézek mindent és utána riasztok be. PRO TIPP: Mindig zárd be.
- Bejárati ajtó. Itt általában törekszünk a szuper biztonságos és nagyon drága ajtóra, de ha benne hagyjuk belülről a kulcsot, állítólag elég könnyen kinyitható kívülről is. PRO TIPP: Mindig zárd be és vedd is ki a kulcsot.
- Garázskapu. Ez talán a leggyengébb láncszem úgy szerkezetileg, mint a korábban említett távirányító másolós trükk miatt, ezért érdemes a házad és a garázs közötti ajtót is bezárni. Legyen benne feltolás elleni védelem is (ha motoros).
Nálunk plusz biztonsági elemként funkcionál az alsó szinten az alumínium redőny, amely az összes ablakot és teraszajtót is teljesen takarja lehúzott állapotban. Így ha véletlen nyitva is maradna estére, ez lehet egy plusz védelem.
A negyedik védvonal: a beltéri biztonsági rendszerek
Beltérben én kerülném a kamerák használatát. Bébiőrnek maximum jó, de az otthoni hálózat biztonságára ezesetben is fokozottan kell figyelni.
A riasztórendszered lehet vezetékes vagy vezeték nélküli. Itt is, ahogy a kamerarendszernél én mindenképpen a vezetékest preferálom, főleg ha építkezésről vagy teljes felújításról van szó. Vezeték nélküli akkor jöhet jól, ha csak ideiglenesen kell egy biztonsági rendszer (pl.: albérlet) vagy nincs mód a vezetékek esztétikus elhelyezésére.
Ezeket is lehet össze-vissza extrázni, de itt is tudnod kell, hogy a wifi és a mobilapp használata csökkenti a biztonságot, viszont növeli a kényelmet, mert bárhonnan ki-be tudsz riasztani, látod az eseményeket stb.
A riasztórendszernek is lesz egy nagy doboza valahol, amiben az „agya” és egy akku fog helyet kapni. Ide futnak össze a riasztókábelek a mozgásérzékelőktől, kültéri szirénától, az ajtónyitás érzékelőktől, valamint a kezelőtől.
Itt is érdemes a biztonsági rendszer telepítővel történő egyeztetés után a villanyszerelővel a megfelelő helyre behozatni a kábeleket, valamint egy áramforrásra is szükség lesz a doboz közelében.
PRO TIPP (2): Ahol a központok lesznek, amibe befut a sok kábel a kamerákból és a riasztórendszer elemeiből, legyen előre meghatározott helyen. Ide ne csak a vezetékeket húzasd be, hanem gondoskodnod kell áramforrásról is (általában 230V) és UTP kábelről a központok és a routered között, ha szeretnéd bárhonnan elérni.
Beltérben még használhatunk további védelem céljából:
- Faraday kalitkát (pl.: kocsikulcsnak, ha kulcsnélküli indításos a kocsink)
- Rejtett széfet
- Kulcsra zárt szekrényeket fontos iratoknak, értékeknek
- Ajtócsengő funkciós ajtónyitás érzékelőt a bejárathoz (hangot ad ki, ha kinyílik az ajtó, függetlenül attól, hogy be van-e riasztva)
Az ötödik védvonal: a hálózat
Erről külön cikket fogok írni. Bajban vagy, ha gyenge a wifi jelszavad, vagy ha mindenféle ismeretlen okoskütyü rá van csatlakoztatva, hiszen ezek elég könnyen feltörhetővé teszik az otthoni hálózatodat. Így a közelből valaki szépen rácsatlakozhat és mozizhat a kameráidon, vezérelheti az okos eszközeidet, kiriaszthatja a házad, felnyithatja a garázskaput, redőnyöket vagy bármit, ami telefonról is irányítható valamilyen applikációval.
Röviden:
- erős jelszót használj
- lehetőleg legyen egy alhálózat az okos eszközöknek
- legyen egy vendéghálózat a vendégeknek
- ne írd ki a falra a wifi jelszavát
De ezek csak a nagyon alapok. Ennél sokkal sokkal többet is lehet tenni, de erről majd máskor.
ÖSSZEFOGLALVA: Az itt említett eszközökkel és módszerekkel nem zárhatjuk ki annak az esélyét, hogy sikeresen betörnek hozzánk, de biztosan megnehezítjük azt. Optimális esetben már a komoly kerítés, kamerák és kültéri sziréna látványa is elrettentő erővel bírhat. Alkalom szüli a legtöbb tolvajt, ezért törekedj az itt olvasottak betartására, illetve legyen lakásbiztosításod.