Így csináld rosszul
Laikusként szeretnél telket venni. Oké, keresgélünk ingatlanos oldalakon, találunk is 1-2 lehetséges befutót. Felhívjuk a hirdetőt, kimegyünk, és nézegetjük. Látunk egy darab földet vagy éppen egy bontandó házat és csak nézegetjük, vakarjuk a fejünket, meghallgatjuk az ingatlanostól, hogy ez mennyire jó vétel és ez az utolsó eladó telek ezen a környéken, majd érzelmi alapon döntünk, a kezébe is csapunk, hogy nekünk ez kell. Majd hetekkel később a tervezőnél szembesülünk vele, hogy ez a telek nem lesz alkalmas annak a háznak a megépítésére, amire mi akartuk, hiába meg lenne hozzá a beépíthetősége és a mérete is. Ja és még készüljünk egy pár hónap várakozásra és néhány százezres költségre, amíg egyes közműveket legalább a telken belülre behoznak. Olyan a föld szerkezete, amihez különleges technológiával készül az alapozás, ami megint jelentősen megdobja az árat, nem is lehet ide kétszintes házat építeni stb.. Ugye Te se akarsz így telket venni? Akkor olvass tovább:
Határozd meg a keresési feltételeket
Milyen házat képzeltél el? Ezt nagyvonalakban Neked meg kell határozni, amihez itt van pár segítő kérdés:
- hány négyzetméter?
- egy vagy kétszintes?
- mekkora kertre vágysz?
- nagy telekre van igényed vagy jó egy keskenyebb telek is?
- gázra lesz szükséged?
Ha ennyit már tudsz, akkor be tudod saccolni, hogy milyen méretű telket keresel, hány méteres utcafront kell legyen (a nagy terek miatt), milyen közművek kell a telken belül legyenek (pl.: ha a hőszivattyúd lesz és indukciós főzőlapod, akkor nem releváns, hogy a gáz a telken belül van-e).
Milyen környéken szeretnél lakni? Ott milyen árak vannak? Neked mekkora rá a kereted?
Ezek alapján könnyebb lesz keresgélni és potenciálisan használható telkeket vagy bontandó házakat gyűjteni a portálokról.
1. tanács: Legyen minél pontosabb képed róla, mit szeretnél építeni. Nem fogják mások kitalálni az álmaidat. Amíg ez nincs meg, addig nem is tudsz telket keresni.
Mielőtt kimész a telekre
Ha csak nem az a hobbid, hogy telkeket nézel, akkor adok pár tippet, amivel előszűrhetsz és csak a tényleg jó telkekre szánhatod az idődet.
Hívd fel telefonon a hirdetőt és KÉRDEZZ a telekről. Ha szerencséd van és a tulajdonossal beszélsz aki képben is van a pontos adottságokkal és beszél a talajról, a szomszédokról, a környékről a közművekről és akár a helyrajzi számot is elárulja, amiről máris tudsz tulajdoni lapot lekérni a földhivatal oldalán. Ezzel sokmindent kideríthetsz: ki a tulajdonos, hány tulajdonos van, áll-e végrehajtás alatt, van-e rajta hitel, van-e haszonélvező? Az ingatlanosok is egyébként általában képben vannak az alap információkkal, de azt nem tudja, hogy Mari néni jófej szomszéd-e, milyen a talaj összetétele és sokszor a címet vagy helyrajzi számot se adják ki.
Érdemes megkérdezni, hogy volt-e mostanában az utcában építkezés, mert akkor ott sok mindenre fény derülhet a talajjal kapcsolatban.
Érdemes a helyi építési szabályzatot is megnézni, hiszen benne lesz, hogy mit szabad és mit nem szabad építeni azon a helyen.
Ha ezeket megtudtad, akkor birtokában leszel az adatoknak, amiket valószínűleg értelmezni már nem fogsz tudni. Laikusként nem tudod eldönteni, hogy milyen plusz költséget jelenthet vagy éppen milyen előnyöd származhat ezekből. Ebben tud a tervező segíteni Neked.
2.tanács: előbb telefonon próbálj meg minél több információhoz jutni és ezeket jegyzeteld. Ha átment a rostán és árban is belefér, akkor menj ki és győződj meg Te magad is a telefonon hallottakról.
Hogyan vizsgáld meg a telket?
Most lehet, hogy elszomorítalak a válaszommal, de laikusként nem sok mindent tudsz megvizsgálni, de további adatokat gyűjthetsz. Hogyan?
- Vedd elő a mobilodat, nyisd meg az iránytűt és jegyezd fel a tájolását.
- Mindenképpen kérdezz a közművekről, internetszolgáltatásról, fotózd le a telken lévő csonkokat, aknákat és az utcában lévő oszlopokat stb, mert ez sokat fog segíteni a szakértőnek.
- Készíts fotókat és videókat több szögből, az utcáról is.
- Nézd meg, hogy szabad szemmel lejt-e a telek vagy síknak tűnik.
- Ha eddig nem tette, akkor mostmár az ingatlanos is el fogja árulni a helyrajzi számot, miután aláíratta Veled, hogy megmutatta Neked a telket.
- Kérdezz a talajról, kérdezz a szomszédokról, a beépíthetőségről és a helyi szabályokról, hátha ezekből valamiről tudnak Neked információt adni.
- A telek méreteit kérdezd meg, különös tekintettel az utcafrontra.
- Nézd meg a szomszéd házakat, főleg az újabbakat és fotózd le őket. (Ha ezt elfelejtetted a Google Maps is segíthet, ha szerencséd van friss lesz a térkép.)
- Kérdezz a tulajdoni viszonyokról és a vételárat is tisztázd még egyszer.
- Jegyzetelj, jegyzetelj, jegyzetelj.
3. tanács: Te ne vizsgáld a telket, Te csak gyűjts adatokat róla. Ebben a fázisban még ne kezdj el alkudozni sem, mert még nem vagy jó alkupozícióban, hiszen nem értesz hozzá. Ne foglalkozz vele, ha azt mondják, hogy utánad még jönnek 38-an megnézni ezt a telket és ez az utolsó telek, utolsó lehetőség. Nyugodtan elmondhatod, hogy komoly érdeklődő vagy, rendelkezésre áll a pénzed, de mindenképpen konzultálsz róla szakértővel és ha ő rábólint, akkor megegyezel az eladóval. Így tudatos vásárló képét erősíted és kevesebb eséllyel nyomják a sok humbukot Neked, mert tudják, hogy mindent felírsz amit mondtak és szakértővel is átnézeted.
Most fogd a jegyzeteidet és irány a tervezőt keresni és vele konzultálni a terveidről. Jó, ha viszel neki pár háztervet, ami Neked tetszik, így ezek alapján, a fenti kérdésekre adott válaszaid alapján és az eddig megtekintett telkek információi alapján már tud segíteni abban, hogy az a telek alkalmas lesz-e az általad elképzelt ház megépítésére vagy nem. (Ennek megállapításához előfordulhat, hogy további mérésekre és vizsgálatokra is szükség lesz vagy ki fog Veled menni a telekre még egyszer.)
A telekválasztás tipikus buktatói
Most összeszedem a telekválasztás legnagyobb buktatóit, amelyek átfedésben lesznek az eddig leírtakkal. Ezeket mindenképpen meg kell vizsgáltatnod. Ha rendben vannak, akkor nagyeséllyel egy kiváló telket sikerült választanod és egyelőre elhárultak a komolyabb akadályok.
- A telekre nem építhető meg az általad megtervezett ház a helyi építési szabályzat miatt, vagy módosítani kell rajta (pl: csak piros tetőcserepe lehet, nem lehet lapos tetős stb.)
- A szomszéd szabálytalanul építkezett, ezzel korlátoz Téged is. (Például tűzvédelmi okokból a szükségesnél jóval nagyobb távolságot kell elhagyni a szomszéd háztól, mert rossz helyre építette a melléképületet.)
- Közműbekötések hiánya (nem mindegy, hogy az utcában van, a ház előtt vagy a telken belül egy közmű).
- A telek tulajdonságai és talajösszetétel nem ideális (keskeny utcafront, rossz tájolás, homokos-sziklás talaj, durván lejt vagy a talajvíz szint nagyon magasan van).
- Tilos vagy nagyon nehéz oda építkezni (csak Mari néni eladta a hátsó telkét Neked, de nincs kapcsolata az utcával, vagy éppen régészeti terület).
- Rendezetlen tulajdoni viszonyok (8 tulajdonos van, mert örökölték a telket, akik a világ 6 különböző országában élnek és még van 3 haszonélvező is vagy osztatlan közös tulajdonnál nincs használati megosztás).
Remélem tudtam segíteni a tudatos telekvásárlásban. Mindig jegyzetelj és konzultálj szakértőkkel, hogy elkerüld ezeket a súlyos hibákat.
Ha a szakemberek szerint is megfelel a telek, akkor most olvasd el a szerződésekkel és foglalózással kapcsolatos részt, majd csapj az eladó kezébe és papírozzátok le minél hamarabb, hogy elkezdődhessen az álomházad tervezése.
Kövesd az Építkezés 1×1 sorozatot és jövök a további hasznos cikkekkel.